2018-08-14

سوالات متداول سفارت آلمان

 من می خواهم در طول سفرم از چندین کشور شنگن بازدید کنم. آیا می توانم درخواستم را به سفارت آلمان بفرستم؟

اگر شما قصد دارید مدت بیشتری در آلمان صرف کنید تا کشورهای دیگر شنگن، می توانید درخواست خود را به سفارت آلمان بفرستید. اگر شما برنامه ریزی کرده اید که در دو کشور شنگن مدت زمان یکسانی را صرف کنید، باید برای ویزا در سفارت کشوری که اول آنرا بازدید می کنید، درخواست دهید.


 

 چه زمانی می توانم درخواستم را ارسال کنم؟

ارسال درخواست تنها در زمان و تاریخی که رزرو کرده اید امکان پذیر است. قرار ملاقات را می توانید آنلاین و از طریق سیستم ملاقات آنلاین ما رزرو کنید. در روز قرار ملاقات، لطفا به موقع برسید، در غیر این صورت قرار ملاقات شما لغو خواهد شد و اجازه نخواهید داشت به اداره ویزا وارد شوید.


 

 مدارک اضافی برای متقاضیان نابالغ

متقاضیان نابالغ باید همه مدارک لیست شده در چک لیست را ارسال کنند. علاوه بر اینها، یک کپی از گواهی تولد کودک همراه با یک گواهی محضری برای خروج و سفر به کشورهای حوزه شنگن که توسط والدین امضا شده است، باید ارائه شود. لطفا اصل و کپی مجوز خروج، به آذربایجانی همراه با ترجمه محضری به زبان آلمانی ضمیمه شده، ارائه کنید. اگر اولین ورود به شنگن، کشور آلمان نیست، توصیه می شود آن را به زبان رسمی کشور اولین ورود شنگن –یا اگر این کار امکان پذیر نبود- به انگلیسی ترجمه کنید.


 

 آیا می توان هزینه بیشتری پرداخت کرد تا روند پردازش درخواست سریع تر باشد؟

نه، امکان ندارد. ویزامتریک نمی تواند پرداخت های بالاتر از مقررات را بپذیرد. پرداخت های اضافی فقط در مورد هزینه های خاص (برای مثال، تماس تلفنی، یا فکس به آلمان) رخ می دهد.

 اعتبار پاسپورت های خارجی:

فقط گذرنامه های معتبری که با دست (برای متقاضیان بالای 18 سال) امضا شده است، می تواند ارسال شود.
علاوه بر این، طبق قوانین ویزا، ویزاهای شنگن می توانند فقط به متقاضیانی صادر شوند که پاسپورتشان:

  • حداقل 3 ماه بعد از پایان سفر معتبر باشد.
  • در 10 سال گذشته صادر شده است.
  • حداقل دو صفحه خالی و بدون علامت دارد (برای برچسب ویزا)،  اگر ویزا برای یک فرزند کوچک ثبت شده در پاسپورت والدینش صادر شده باشد، پاسپورت والیدن باید یک صفحه خالی اضافی و بدون علامت (برای برچسب ویزا) برای هر فرزند داشته باشد.

 از چه زبانی برای پر کردن فرم باید استفاده کنم؟

فرم می تواند به زبان آلمانی یا انگلیسی پر شود.


 آیا می توانم فرم درخواست را به صورت دستی نیز پر کنم؟

اگر به دلایل فنی نمی توانید فرم آنلاین را پر کنید، می توانید فرم درخواست را به صورت دستی پر نمایید. لطفا توجه داشته باشید که این امر منجر به طولانی تر شدن انتظار برای ارسال درخواست شما خواهد شد.

 کجا می توانم فرم درخواست را پیدا کنم و هزینه آن چقدر است؟

فرم های درخواست  به صورت رایگان در مراکز درخواست ما موجود هستند یا می توان آن را از وب سایت ما دانلود کرد.


اگر من یک والد مجرد/مطلقه/ مادر /پدر بیوه باشم باید چکار کنم؟

لطفا با درخواست خود مدرک نگهداری را ارسال نمایید.


 مجوز سفر برای افراد زیر سن قانونی

در صورتی که یک فرد زیر سن قانونی به تنهایی یا فقط با یکی از نگهبانان قانونی (معمولا والدین) سفر می کند، یک مجوز خروج امضا شده توسط هر دو والد یا سرپرستان قانونی باید همراه درخواست ارسال شود. این نامه باید محضری و رسمی شده باشد.
مجوز اقامت در خارج از کشور باید اعلام کند که والدین/ سرپرستان قانونی برای اجازه سفر کودک موافق هستند و به عنوان قانون ، باید تاریخ و هدف سفر و همچنین جزییات مربوط به شخص همراه کودک در طول سفر را نشان دهد.
این مجوز از حقوق سرپرست قانونی برای مدت مشخص زمانی برای انجام سفر مورد درخواست، محافظت می کند.
به همین دلیل، تنها مجوز خروج به مهاجرین بیش از 6 ماه  پیش باید مورد توجه قرار گیرد. مجوز مهاجرت بیش از 6 ماه  قبل از درخواست، نمی تواند پذیرفته شود. در این صورت، لطفا یک مجوز رسمی و محضری شده برای خروج ارائه کنید.
آیا می توانم بدون دعوت نامه، ویزا بگیرم؟

دریافت ویزا بدون دعوت نامه امکان پذیر است، اگر شما بتوانید ثابت کنید که توان مالی برای پرداخت هزینه سفر خود را دارید. به طور مثال با ارائه ی:
گواهی ها یا صورتحساب های بانکی
یا
کارت های اعتباری و صورتحساب های کارت بانکی
علاوه بر این، شما همچنین باید خود را بیمه درمانی کنید.


من اشتباها توسط شخصی در مرکز درخواست ویزامتریک اطلاع رسانی شدم، یا به شخص ثالثی که به من وعده داده بود که می توانم ویزا به دست بیاورم، اجازه دادم فرم درخواستم را پر کند. درخواست من رد شد، حالا باید چه کار کنم؟

شما شخصا مسئول اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست خود هستید. اگر توسط شخصی که در ویزامتریک کار نمی کند، متقاعد به استفاده از خدماتشان شدید، باید این مساله را مستقیما با خود شخص حل کنید.
لطفا فقط اطلاعاتی را ارائه کنید که بهترین اطلاع را از شما به دست می دهد. اجازه ندهید کسی شما را متقاعد کند که یک فرم درخواست پر شده حرفه ای می تواند ویزای شما را تضمین کند – هیچ کس نمی تواند به شما قول دهد که ویزای شما تایید خواهد شد. اگر شما مشکلی در پر کردن فرم درخواست دارید، می توانید از کارکنان سفارت بخواهید تا به شما کمک کنند.

 اسنادی که من چند هفته پیش به مرکز درخواست ویزامتریک/سفارت ارسال کردم، کجا هستند؟

متقاضی باید مدارک درخواست شده را مستقلا تهیه نماید. لطفا همه مدارک مورد نیاز را مستقیما به مهمان خود ارسال کنید، نه به مرکز درخواست ویزامتریک/سفارت.


 اگر درخواست من کامل نباشد، آیا پذیرفته خواهد شد؟

اگر درخواست ناقص ارائه می کنید، کارمندان ما به شما اطلاع داده و موارد زیر را به شما ارائه خواهند کرد:

  • مدارک به شما برگردانده می شوند و شما می توانید یک قرار ملاقات جدید در وب سایت ما رزرو کنید.
  • شما می توانید تصمیم بگیرید که یک درخواست ناقص ارسال کنید. در هر حال، مدارک گم شده ممکن است منجر به عدم پذیرش درخواست شما شود و در این صورت شما باید هنگام ارسال درخواستتان یک اظهارنامه امضا کنید.

 یک مدرک در درخواست وقت سفارت آلمان من گم شده است. آیا باید درخواستم را همانطور که هست ارسال کنم یا اینکه رد خواهد شد؟

همیشه یک درخواست کامل با همه مدارک خود ارسال کنید. پیش بینی اینکه درخواست شما علیرغم گم شدن مدارک تایید شود، غیر ممکن است.


 فرزند کوچک من تا همین اواخر در پاسپورت من ثبت شده بود. ویزای او نیز در آن پاسپورت بود. حالا او پاسپورت خودش را دارد. برای ویزا چه اتفاقی می افتد؟

شما می توانید ویزای کودک را از پاسپورت خودتان به پاسپورت جدید او منتقل کنید. لطفا در ساعات مشاوره به دفتر ویزا بیایید و هر دو پاسپورت قدیمی و جدید را با خود بیاورید. انتقال رایگان است.

آیا مدت بیمه درمانی سفر و دوره ویزا با هم ارتباط دارند؟

بیمه درمانی سفر شما باید تمام سفر شما را پوشش دهد.


آیا می‌توانم آدرس خود را تغییر دهم؟

خیر، امکان تغییر آدرس ارائه شده به دفتر خدمات پیک که در سفارش ارسال شده در هنگام ارائه درخواست قید شده است، وجود ندارد.

 

ساعات تحویل پاسپورت چه ساعاتی است؟

خدمات تحویل پاسپورت بین ساعت‌های 8 صبح تا 12.30 بعد از ظهر و 1.30 بعد از ظهر تا 6 بعد از ظهر ارائه می‌شود.


چگونه می‌توانم وضعیت تحویل [پاسپورت] خود را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید وضعیت پاسپورت یا گذرنامه خود را از طریق اطلاعات درج شده در پیام متنی که توسط شرکت پیک و حسب درخواست شما ارسال می‌شود، پیگیری‏ کنید.


آیا فرد دیگری می‌تواند پاسپورت من را تحویل بگیرد؟

گذرنامه‌ها، به افرادی غیر از افرادی که اسامی آنها در رسید پیگیریِ صادر شده در طی فرآیند ارائه درخواست ثبت شده است، تحویل داده نمی‌شود. در زمانیکه شخصاً پاسپورت خود را دریافت می‌کنید، باید یک مدرک شناسایی معتبر را ارائه دهید،  در حالیکه اگر شخصی بغیر از شما و به نمایندگی از جانب شما بخواهد پاسپورت را تحویل بگیرد، باید اصل رسید و یک مدرک شناسایی معتبر را ارائه دهد.


آیا می‌توانم سفارش پیک خود را لغو کنم؟

بله، امکان لغو سفارش پیک وجود دارد. متقاضی می‌تواند در زمانیکه پاسپورت از سفارت‌خانه / کنسولگری صادر شده باشد، سفارش خود را از طریق مرکز تماس VisaMetric لغو کند.  هشدار: هزینه سفارشات پیک لغو شده بازپرداخت نمی‌شود.


آیا باید از خدمات اضافی ارائه شده توسط VisaMetric استفاده کنم؟

همه خدمات اضافی ما اختیاری هستند و بر فرآیند یا نتیجه تاثیری ندارند.