مدارک لازم برای درخواست ویزای نمایشگاهی

لطفا مدارکی که در ذیل می آید به برگه درخواست ویزای خود ضمیمه نمایید تا بتوانیم به صورت روشن و شفاف شرایط لازم جهت صدور ویزا را بررسی نماییم. لطفا هنگام ارائه درخواست حتما به موارد زیر دقت نمایید:
حوزه مسئولیت: لطفا درخواست ویزای خود را نزد نمایندگی خارجی آن کشوری از حوزه شنگن ارائه دهید که قصد دارید بیشترین زمان سفرتان را در آنجا سپری نمایید. در صورتی که قصد دارید در چندین کشور از حوزه شنگن برای مدت برابر اقامت داشته باشید نماینده ی خارجی آن کشوری که مقصد اصلی سفر شماست مسئول رسیدگی به درخواست تان می باشد. مقصد اصلی سفر همان کشوری است که قصد دارید بیشتر در آنجا بمانید و یا اینکه هدف اصلی از سفرتان در آنجا خلاصه می شود.

درخواست مجاز برای درخواست ویزای نمایشگاهی

در موارد ذیل بر اساس آیین نامه ی ویزا پذیرش درخواست ویزای شنگن مجاز نمی باشد:
درخواست شما 3 ماه زودتر از آغاز سفری که برنامه ریزی کرده اید، ارائه گردد
فرم درخواست پر و یا امضا نشده باشد
مدرک مسافرتی (گذرنامه) ای که از سوی متقاضی ارائه گردیده دارای شرایط ذیل نباشد
حداقل سه ماه از زمان برنامه ریزی شده برای خروج از کشور عضو شنگن اعتبار داشته باشه
حداقل دو صفحه ی خالی داشته باشد
طی ده سال گذشته صادر شده باشد
امضا شده باشد
متقاضی عکسی ارائه نماید که قدیمی تر از 12 ماه باشد
اشتباهات رایج: عملا شاهد هستیم که در بسیاری از موارد اشتباهات مشابه منجر به رد / عدم پذیرش درخواست های ویزا می گردند. از این رو برای کمک به شما و در جهت انجام بدون نقص روند درخواست ویزا فهرستی از اشتباهات را گرد آورده ایم که بایستی از آنها اجتناب نمایید:
فرم درخواست ویزا قدیمی باشد و یا به صورت کامل پر نشده باشد
بیمه مسافرتی منطبق با بازه زمانی مورد نظر برای سفر نباشد
گردش مالی حساب بانکی با کلمات لاتین اما رقم های فارسی ارائه شود
بیمه مسافرتی ارائه نشود و یا در همه ی کشورهای عضو شنگن اعتبار نداشته باشد
تاریخ سفر برنامه ریزی شده با تاریخ رزرو بلیط تاریخ بیمه مسافرتی و یا بازه زمانی دعوتنامه همخوانی نداشته باشد
زودتر از زمان موردنیاز برای بررسی درخواست ویزا (دو هفته) باشد
مدرک مسافرتی (گذرنامه) ارائه شده توسط صاحب آن امضا نشده باشد
لطفا مدارک خود را به صورت کامل و به ترتیبی که آمده تنظیم نمایید و به شکلی که مشخص شده (مدارک اصل و کپی) به باجه تحویل دهید. همه ی کپی ها باید در کاغذ 4 ارائه شوند حتی اگر اصل مدرک دارای ابعاد دیگری باشد. هر درخواست کننده خود شخصا مسئولیت مدارکی که تحویل می دهد را بر عهده دارد. در صورتی مدارک مورد نیاز ناقص ارائه شوند این خطر وجود دارد که نتوانیم درخواست شما را بپذیریم و یا مجبور به رد آن شویم.
ارائه درخواست ویزا هیچگونه حق قانونی برای صدور آن و یا بازپرداخت هزینه های متحمله احتمالی مرتبط با سفر برنامه ریزی شده تان را به همراه نخواهد داشت.
پس از ارائه درخواست بنا به دلایل فنی در روند رسیدگی نمی توانیم مدرک دیگری را از شما بپذیریم اما شاید در موارد خاص از طریق تماس تلفنی از شما بخواهیم که مدارک دیگری را نیز ارائه دهید.
لطفا توجه داشته باشید در صورتی که مدارک جعلی و یا مخدوش ارائه دهید از صدور ویزا برای شما خودداری شده و کلیه کشورهای حوزه شنگن نیز از صدور ویزا برای مدتی طولانی برای شما خودداری خواهند نمود.
برای سفرهای ترانزیتی لطفا برگه ی راهنمای مربوطه را مطالعه نمایید

نکاتی برای افراد پر سفر برای درخواست ویزای نمایشگاهی

در صورتی که در مدت 59 ماه قبل از وقت تعیین شده درخواست ویزای شنگن خود را ارائه کرده باشید و طی آن از شما اثر انگشت گرفته شده باشد نیازی به حضور شخص شما جهت ارائه درخواست وجود ندارد. وقت سفارت بایستی به نام شما گرفته شود. سپس شخصی به نمایندگی از طرف شما می تواند درخواست را ارائه نماید. برای این منظور شخص نماینده بایستی در روز ارائه ی درخواست تمام مدارک مورد نیاز، گذرنامه و نیز وکالت نامه ای با امضای شما را به همراه داشته و ارائه نماید. نمونه ی چنین وکالت نامه ای را می توانید در انتهای این برگه ی راهنما ملاحظه نمایید. لطفا توجه داشنه باشید که برای درخواست ویزای افراد پرسفر نیز بررسی مجاز بودن درخواست که در بالا توضیح آن آمده است ضروری می باشد.

مدارک لازم سفر برای درخواست ویزای نمایشگاهی

الف-مدارک عمومی

هنگام درخواست ویزا همواره باید مدارک ذیل را به باجه بخش ویزا ارائه دهید
اصل گذرنامه ای که حاوی دو صفحه ی خالی باشد و کپی صفحه مشخصات گذرنامه
فرم درخواست ویزا که به صورت کامل تکمیل و امضا شده است همراه با عکس (که در همین یک سال اخیر گرفته شده باشد با پس زمینه ی سفید و ابعاد 45 میلیمتر در 35 میلیمتر)
پرسشنامه امنیتی تکمیل و امضا و شده (که در صفحه ی آخر درخواست آمده است)
مدرک مبنی بر وجود بیمه مسافرتی (به بخش پرسش های متداول در وبسایت سفارت به آدرس ………. رجوع کنید) به همراه کپی
کپی همه ویزاهای درخواست کننده در 5 سال گذشته همراه با مهر

ب-فهرست مدارکی که متقاضیان ویزا در ایران باید ارائه دهند

همه ی متقاضیان ویزا باید این مدارک را ارائه دهند:
_تاییدیه سفر:
بلیط هواپیما و یا رزرو پرواز
_مدارکی درخصوص محل اقامت و تامین هزینه های زندگی در طول سفر (سفرها) در کشورهای عضو شنگن:
رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت و یا تاییدیه ی تقبل هزینه ها توسط دعوت کننده/اعزام کننده و یا شخص حقیقی از طریق ارائه ی اصل و کپی دعوتنامه رسمی (تعهدنامه ی) دعوت کننده و یا شخص ثالا که در زمان ارائه ی درخواست قدیمی تر از شش ماه نباشد (رجوع شود به پرسش های متداول) و یا پرینت تراکنش های بانکی سه ماه گذشته حساب بانکی نزد بانک ایرانی به حروف و ارقام لاتین (نسخه ی اصل به همراه مهر بانک) و یا مدارک دیگری مبنی بر تمکن مالی برای تامین هزینه های سفر (کارت های اعتباری بین المللی، چک های مسافرتی و غیره)
_مدارکی مبنی بر ثبات اقتصادی-اجتماعی (که بر اساس آن بتوان قضاوت کرد، آیا متقاضی قصد دارد خاک کشورهای عضو شنگن را پیش از اتمام دوره ی ویزا درخواستی ترک کند یا خیر)
کلیه ی متقاضیان پرینت تراکنش های بانکی سه ماه گذشته حساب بانکی نزد بانک ایرانی به حروف و ارقام لاتین و در صورت وجود سند ملک در ایران پرینت تراکنش هایی که در نزدیکی تاریخ ارائه درخواست افزایش شدید موجودی را نشان دهند در صورت عدم توضیح قانع کننده در خصوص منبع پول، نشانه ی وابستگی اقتصادی محسوب نمی شود زیرا فرض بر این خواهد بود که این افزایش ناگهانی تنها مربوط به وام می باشد
کلیه ی متقاضیان شناسنامه (مدرک شناسایی جهت نشان دادن وابستگی خانوادگی)
کارمندان دولت:  گواهی انتساب به خدمت و یا گواهی کار و آخرین فیش حقوقی
کارمند/کارگر: گواهی کار و یا آخرین قرارداد کاری به همراه فیش های حقوقی سه ماه گذشته، گواهی تامین بیمه اجتماعی و خدمات درمانی و یا مدارک مشابه و یا در صورت عدم وجود این مدارک، گواهی کارفرما
شرکت دار: گواهی ثبت شرکت یا فعالیت (به عنوان مثال پروانه کسب و یا گواهی اداره ثبت شرکت ها) و گواهی عضویت در بیمه ی تامین اجتماعی، خدمات درمانی و یا مدارک مشابه
مدیران و یا سهامداران شرکت های ایرانی: معرفی نامه ی امضا شده توسط نماینده رسمی جهت تایید سمت درخواست کننده، گواهی ثبت شرکت در ایران(به طور مثال آگهی روزنامه رسمی)
درصورت عدم وجود ثبت در روزنامه رسمی: گواهی انتساب به خدمت در شرکت
هنرمندان: گواهی عضویت در یک انجمن هنری(نمایشگاه،فستیوال و غیره) و گواهی بیمه تامین اجتماعی و یا در صورت وجود: مدرک مشابه
بازنشستگان: گواهی دریافت حقوق بازنشستگی
دانش آموزان/دانشجویان و افرادی که به سن قانونی نرسیده اند: گواهی موقعیت اجتماعی و یا گواهی شغلی والدین و در صورت وجود: گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه و یا کارت دانشجویی
بیکاران: گواهی موقعیت اقتصادی-اجتماعی (مثلا گواهی ازدواج، شناسنامه، شجره نامه، اسناد ملکی)
2. مدارک مرتبط با هدف از سفر:
_نمایشگاه
-بازدیدکنندگان: اصل و کپی بلیط ورودی نمایشگاه و بلیط دیجیتالی آن و یا اصل و کپی دعوتنامه ی برگزارکننده نمایشگاه که عضو شنگن می باشد و یا نماینده مربوط به نمایشگاه در ایران و مدارکی که توجیه کننده ارتباط کاری با نمایشگاه باشند(اصولا با ارائه ی گواهی تحصیلی، گواهی کار و یا جواز کسب در حوزه مربوطه)
-غرفه داران: تاییدیه پرداخت هزینه های غرفه و تاییدیه برگزارکننده نمایشگاه و یا نمایندگی آن نمایشگاه در ایران که در آن اسم غرفه دار (درصورتی که درخواست کننده ی ویزا عضو شرکت نمایشگاهی باشد) ذکر شده باشد.
3. اتباع ایرانی ساکن در ایران:
_مجوز اقامت در ایران که پس از اتمام ویزای درخواستی هنوز حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد.
4. افراد زیر سن قانونی:
_رضایت نامه ی دارنده حق حضانت و یا قیم در صورتی که خردسال به تنهایی و یا به همراه تنها یکی از والدین سفر کند
_در صورتی که کودکان محصل خارج از زمان تعطیلات مدارس ایران سفر کنند باید موافقت و اجازه کتبی مدرسه ارائه شود
5. مدارکی که برخی مقامات و یا افراد خاص می بایست ارائه نمایند:
_اعضای کابینه دولت، مجلس یا دیگر نهادهای حکومتی: یادداشت رسمی، حکم خدمتی یا گواهی کار و یا مدرک رسمی دیگر
_کارمندان سفارت، کنسولگری یا نمایندگی سازمان ملل یا کمیته سازمان ملل یا کمیته های رسمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا: حکم خدمت یا گواهی کار از طرف کارفرما
_دفتر اسناد رسمی: حکم انتصاب یا گواهی کار
_اعضای اتحادیه ها و کانون های تخصصی (پزشکان،جراحان،دندان پزشکان،داروسازان،وکلای حقوقی،معماران و اعضای خانواده آنها) گواهی اتحادیه تخصصی
_قضات: حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف وزارت دادگستری
_کارمندان رده بالای دولتی: یادداشت رسمی یا حکم انتصاب نهاد مربوطه
_پرسنل دانشگاهی(پرسنل علمی،اساتید،مدرسان،مدیران،روسای دانشکده ها،روسای دانشگاهها): حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف دانشگاه
_پرسنل ارتش، نیروی انتظامی و دیگر نهادهای نظامی: یادداشت رسمی، حکم انتصاب یا گواهی کار از طرف اداره مسئول
_روزنامه نگاران: کارت خبرنگاری، گواهی کار در انتشارات و یا در رسانه مربوطه
ورزشکاران: گواهی از فدراسیون ورزشی ایرانی با اعلام تاریخ عضویت و رده ورزشی (مثلا حرفه ای/آماتور) و یا مدرکی مبنی بر شرکت در مسابقات رسمی ملی و یا بین المللی. در مورد اعضای تیم ملی: تاییدیه ی کمیته ملی المپیک.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button